Sajnos csak kevesen tudják, hogy a madarakat egészen hóolvadásig tehát tavaszig kell etetni, ha már egyszer bele fogtunk és rá is találtak.
Mielőtt a hó leesik, vagy mikor éppen hogy leesett az első hó akkor érdemes kitenni az etetőket, jól feltöltve.
Naponta legalább egyszer ellenőrizzük, de ha sok a kis vendégünk érdemes többször.
Higyjétek el hogy meghálálják tavasszal. Bár számomra a látványuk is örömteli, igazán félénkek, de naponta látni őket még egészen ritka fajokat is.
Hogy miért ne hagyjuk abba?
Mert a madarak az élelem forráshoz rögzítik napi pontjukat és nem biztos hogy lesz elég erejük kutatni újat, ha beszüntetjük ezt. Bíznak az élelem forrásban, mint egy bogyósbokorban télen.
Ha elveszed az etetőt még a környékén fog pásztázni, kutatni hátha rátalál. Félő, hogy egészen kimerűl az éhségtől és a kutatástól így túl nagy az esély arra, hogy megfagy, elkapja egy macska, mert nem elég figyelmes/fürge vagy netalántán éhenhal.
Hogyan hálálják meg?
Mivel a kertünkbe szoknak ezért nagy az esély hogy ott fognak fészketrakni, költeni, csiripelni és rovarokra vadászni.
Így kevesebb a szúnyog nekünk, ők pedig ismét jól laknak. :)
Etetőt készíteni pár fillérből is lehet, de akár venni is lehet nem túl drágán.
Mi most az utántölthetős flakont vettük a LIDL-ből. Imádják a cinkék, de a többi madár faj körében is nagy sikert aratott.
Mire figyelj?
1. olyan helyen legyen, amit egy macska, mókus, vagy egyéb rájuk vadászó állat nem vagy csak nagyon, de nagyon nehezen tud megközelíteni. Pl.: magasabban lévő vékonyabb faág (azért a madárka alatt le ne törjön);
magasban lévő, vastag faágra rögzített drótra akaszthatjuk...stb.
2. milyen élelmet teszünk ki! Ne legyen vegyszeres (permetezett..stb.)!! Olyat válasszunk, amire az a fajta madár jön, amit éppen oda vonzani szeretnénk, már ha van konkrétum. A cinkék válogatósak kissé.. :/
3. könnyen meg tudják közelíteni a madárkák, de ne a ragadozó madarak!